Ezt a kísérletet első éves koromban láttam először. Szerencsémre közelről is megtekinthettem, ugyanis a szervetlen kémia tanárunk laboróra kellős közepén mutatta be a csoportunknak, s így mindenki bámulhatta akár 1 méter távolságról is, hogy mi történik a szellőztető fülkében.
S hogy miért érdekes? Hát elsősorban azért, mert izgalmas látványt nyújt, ami nagyon is jól hasonlít egy vulkánhoz - miniatűrben. A narancsos-vöröses ammónium-dikromát hegy melegítésre felizzik és szikrázni kezd, lazább, sötétzöld port (dikróm-trioxidot) hányva.
Másodsorban: maga a reakció, ami lejátszódik, egyben hőbomlás és redoxifolyamat is. S ráadásul az oxidáló- (dikromát) és a redukálószer (ammónium) egy molekulán belül van:
(NH4)2Cr2O7 (s) → Cr2O3 (s) + N2 (g) + 4 H2O (g) (ΔH=−429.1 ± 3 kcal/mol).
A víz adja a gőzt, az exoterm bomlás pedig a szikrákat.
Az egyetlen hátrány az, hogy otthon nem ajánlatos elvégezni. Leginkább azért, mert az ammónium-dikromát (NH4)2Cr2O7 erősen mérgező, irritáló és karcinogén. Másszóval hagyjátok szakemberre a kísérlet elvégzését. ;)
Itt egy videó, hogy lássátok ti is. Ha meg élőben akarjátok látni, gyertek a Kémia és Vegyészmérnöki kar Nyílt Napi bemutatóra, vagy akár iratkozzatok ti is be és mélyítsétek a kémia tudásotokat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése